3. Oturum

“Son Asırda Kütahya Mevleviliği” başlıklı üçüncü oturum ise Prof. Dr. Hüsamettin İnaç başkanlığında yürütüldü. Kendi değerlerimizin farkına varma hususunda Mevleviliğin önemli bir etkisi olduğunu belirten İnaç, ilk sözü Yrd. Doç. Dr. Sezai Küçük’e verdi. “Son asırda Kütahya Mevleviliği Üzerine Bazı Mülahazalar” başlıklı tebliğinde Küçük, Mevleviliğin önemli bir merkezi olan Kütahya’daki XIX. asırda Mevleviliğe dair gelişmeleri şahıslar üzerinden anlattığı sunumunda Osmanlı’nın söz konusu süreçteki çektiği sıkıntıların mevlevihanenin gidişatına da yansıdığını belirtti.

Oturumun ikinci tebliğini ise “Esrar Dede’nin Tezkire-i Şuara’yı Mevleviyyesi’ne Göre Kütahyalı Mevlevi Şairler” başlığıyla Yrd. Doç. Dr. Kadir Güler sundu. Sunumunu Esrar Dede’nin Tezkire-i Şuara’sı ve Ergun Çelebi ile Erguniye Mevlevihanesi’nde yer alan Ashab-ı  Kehf’in isimlerine dair bilgiler üzerinden aktardı.

Yrd. Doç. Dr. Ümit Aktı “Mevlevihane, Şehir ve Değer” konulu bildirimiyle üçüncü oturuma katıldı. Oturumun diğerlerinden farklı olarak mevlevihanenin günümüze yansımaları konu aldığını dile getiren Aktı, konuşmasını teorik bir giriş ve anket değerlendirmesi üzerinden sürdürdü. 

Üçüncü oturumun son bildirisi ise “Mesnevi Hikâyelerinin Çocuklar İçin Yeniden Yazılması: Çocuklar Mesnevi Hikâyelerini Anlayabilir Mi?” adlı konuyla Prof. Dr. İsmail Güleç’e aitti. Mesnevi’nin yüz temel eser arasına alınmasıyla birlikte son yıllarda mesnevilerde artışa dikkat çeken Güleç, slayt gösterisi ile zenginleştirdiği konuşmasında çocuklara dair çalışmalarda çocukların algılarını göz önünde bulundurarak metin hazırlanması gerektiğini söyledi. 

 

 

Son Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2014, Salı